INFO - SERWIS
Andrzej Kamiński
tel. +48 606888623
biuro[_AT_]infoserwis.torun.pl
Oferta:
Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu istnieje od 1963 roku. Aktualnie ulokowane jest przy ul. Przybyszewskiego 3, w centrum miasta, przy parku miejskim, niedaleko rzeki Wisły.
Na przestrzeni 60 lat schronisko trzykrotnie zmieniało swoją lokalizację, zanim zaadoptowane zostały budynki po Miejskim Przedsiębiorstwie Zieleni, znajdowało się tuż przy wysypisku śmieci.
Ogrodzony teren został częściowo zaadoptowany na część administracyjno-biurową i na kompleks boksów dla zwierząt. Początkowo pomieszczenia nie były przystosowane do zamieszkania przez zwierzęta, lecz z czasem, wyokonano wiele prac modernizacyjnych.
Wstępnie przygotowano 19 kojców. Do chwili obecnej wybudowano 84 kojce o różnej wielkości, standardzie, w różnych wariantach; począwszy od dużych wybiegów trawiastych z budami, a skończywszy na kojcach z ogrzewaniem, kafelkami i obszernymi wybiegami. Pomieszczenia dla kotów też trzeba było przygotować. Jest wybieg na powietrzu i pomieszczenia ogrzewane.
Psy i koty są izolowane. Nie mają bezpośredniej styczności ze sobą dzięki specjalnym konstrukcjom zbudowanym niekiedy z unduszy pracowników. Koty mieszkają na dużym przestrzennym wybiegu.
Od ponad roku trwała budowa nowych kojców i wybiegów dla psów. Zaprojektowane zostały 2 kompleksy, w których będziemy mogli zakwaterować aż 30 czworonogów.Każdy z nich składa się z zadaszonego ciągu bud oraz piaszczystego wybiegu, który otoczony jest wysokim ogrodzeniem. Betonowe posadzki przy budach pozwalają na utrzymanie czystości, zaś na terenie zielonym psy mogą biegać, kopać doły.Aktualnie oddane do użytku zostały dwa wybiegi z miejscem na 7 dużych i 8 małych psów. Pozostałe dwa kompleksy są w fazie wykańczania i mamy nadzieję, że już w niedługim czasie i one będą mogły być zamieszkałe przez naszych podopiecznych.
Wielkość kojców w schronisku jest bardzo różna, z reguły uzależniona jest od rodzaju potrzeb, jakie ma zwierzęciu spełniać. Są pomieszczenia pojedyncze, głównie dla zwierząt nowych, które muszą przejść kwarantannę, jak i dla zwierząt agresywnych, które muszą być oddzielone. Kojce te spełniają również inną bardzo ważną rolę adaptacyjną. Pojedyncze pomieszczenia oddzielone są dość wysokim murkiem, pies może stopniowo przyzwyczajać się do obecności innych psów, ponieważ je czuje, słyszy, ale nie widzi.
Po pierwszej adaptacji przeprowadzany jest do większego boksu z wybiegiem, gdzie przetrzymywanych jest od 3 do 6 psów. Tu zwierzęta mają możliwość swobodniejszego ruchu, wspólnych zabaw i z tego miejsca są zwykle adoptowane do nowych domów.
Wszystkie te boksy składają się z dwóch części: ogrzewanej „mieszkalnej” z legowiskami i wybiegu, który w części jest piaszczysty (tu zwierzęta kopią doły, ochładzają się w nich), pozostała część ma wylaną posadzkę, co ułatwia utrzymanie wybiegu w czystości. Zimą należy zwracać uwagę, by różnica temperatur pomiędzy częścią mieszkalną a wybiegiem nie była zbyt wysoka, w przeciwnym razie znacznie wzrasta liczba zachorowań.
Zwierzęta dłużej przebywające w schronisku przeprowadzane są na duże wybiegi. Tu swoboda ruchu jest znacznie większa i zachowanie psów bardziej naturalne. Wybudowane budy mają płaski dach, co umożliwia psom lepszą obserwację terenu.
Koty po przejściu kwarantanny, przenoszone są na wspólny wybieg, składający się z dwóch części - pomieszczenia w budynku połączonego z wybiegiem na zewnątrz budynku. Przy budowie kociarni pod uwagę brana była przestrzeń pomieszczenia, by kot mógł unikać stałego kontaktu z innymi osobnikami. Ważne dla kociego komfortu są drabinki, piętra, platformy widokowe, półki, domki i kosze wiklinowe, w których koty mogą się chować. Na powietrzu, z części wybiegu zrobiona jest piaskownica, gdzie koty mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Piasek jest regularnie czyszczony i dezynfekowany i w miarę potrzeb wymieniany. Dodatkowo w pomieszczeniu ustawiane są kuwety z kocim żwirkiem.
Na terenie schroniska znajduje się ambulatorium weterynaryjne, w którym przeprowadzane są zabiegi i operacje. Do schroniska przyjmowane są wszystkie zwierzęta, często w złym stanie zdrowia. Każde musi przejść kwarantannę, w czasie której jest odrobaczane, szczepione przeciwko wściekliźnie i sterylizowane. Zwierzęta młode - do 12 miesiąca życia są szczepione przeciwko chorobom wirusowym. Co 6 miesięcy wykonuje się profilaktyczne odrobaczanie wszystkich kotów i psów.
W razie konieczności zwierzęta poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym takim jak szczotkowanie, przycinanie pazurów, kąpiel. W przypadku zwierząt bardzo zaniedbanych, schronisko korzysta z usług profesjonalnego psiego fryzjera, co pozwala znacznie zmniejszyć poziom stresu.
Schronisko jest miejscem, w którym zwierzęta przebywają tylko tymczasowo. Mimo to dużym zagrożeniem dla ich prawidłowego stanu emocjonalnego jest nuda. Należy je stymulować do naturalnych zachowań. Ogromną rolę odgrywa tu przestrzeń i kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. Środowisko, w którym się znajdują, należy stale urozmaicać, dodając lub zabierając pewne jego elementy, takie jak: drabinki, platformy, budki, drapaki, zabawki itp. Ważne też są stałe elementy wybiegów jak twarde i miękkie podłoże, dostęp do wody, drzewa, krzaki.
Na bieżąco w naszym schronisku wykonywane są remonty. Wraz z nadejściem wiosny pojawiła się potrzeba odnowienia kojców zewnętrznych. Te, w których do tej pory przebywały psy, z powodu systematycznego ich wykorzystywania, po prostu były zniszczone. W naszym schronisku następuje systematyczna rotacja zwierząt. Część zamieszkuje kojce wewnętrzne, gdzie odbywa się kwarantanna. Po jej zakończeniu znajdujemy dla nich nowe miejsce na zewnętrznych wybiegach, gdzie w towarzystwie innych psów czekają na adopcję.
Jedne kojce odnawiane są szybciej, przy innych trzeba zatrzymać się dłużej. Intensywność prac warunkowana jest nie tylko finansami, ale i pogodą, a także ludźmi, którzy wykonują dane prace remontowe. Do tej pory, dzięki systematycznej pracy, udało nam się odnowić 12 kojców - 4 na zewnątrz kompleksu i aż 8 dużych wewnątrz budynku.
Dzięki temu, naszym podopiecznym możemy zaoferować kilkanaście pomieszczeń, w których mogą spokojnie czekać na swojego nowego opiekuna. Remonty pozostałych będą wykonywane w miarę możliwości finansowo - roboczych schroniska.
Toruńskie schronisko dla Zwierząt otrzymało certyfikat Royal Society for Prevention of Cruelty to Animals (Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Przeciwdziałania Okrucieństwu Wobec Zwierząt). Dokument ten potwierdza zgodność standardów działania toruńskiego schroniska z normami europejskimi. Taki certyfikat posiada tylko sześć tego typu placówek w Polsce.
W szczególności potrzebujemy suchą karmę dla psów oraz puszki dla kotów. Przyjmujemy także ryż, makaron, koce, ręczniki i materiały opatrunkowe. Można również na konto schroniska wpłacać dowolne kwoty, za które na bieżąco zakupujemy lekarstwa, szczepionki ochronne i finansujemy zabiegi sterylizacji, zarówno naszych zwierząt, jak i kotów środowiskowych.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt
ul. Przybyszewskiego 3, 87-100 Toruń
Bank Millennium 53 1160 2202 0000 0000 5530 8183
tytułem: pomoc
Chcąc zostać wolontariuszem musisz:
- mieć minimum 15, 16 lat
- nie mieć problemów w szkole ani z nauką, ani z zachowaniem
- pisemną zgodę rodziców z podanym adresem i telefonem kontaktowym
- robocze ubranie, w które należy się przebierać podczas prac
W zakres prac wolontariusza wchodzi m.in.:
- sprzątanie boksów
- mycie misek
- zabiegi pielęgnacyjne jak np. czesanie
- wyprowadzanie psów na spacery
- prace porządkowe na terenie schroniska
- udział w akcjach organizowanych przerz schronisko
Jeśli jesteś zainteresowany - zadzwoń - tel. 056 622 48 87Za pomoc wszelkiego rodzaju będziemy Państwu wdzięczni zarówno my – pracownicy schroniska, jak i nasi czworonożni podopieczni.
Branże